Leading Manufacturer of adhesive kapton tape, high temperature kapton adhesive tape, polyimide kapton adhesive tape, kapton tape rolls and heat resistant kapton tape from New Delhi.
₹ 205 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 24 mm |
| Tape Length | 33 m |
| Tape Thickness | 0.06 mm |
| Temperature Range | -40 to 280 C |
| Adhesive Type | Silicone |
| Dielectric Strength | 7 kV |
| Backing Material | Polyimide Film |
| Adhesive Strength | High |
Minimum order quantity: 100 Roll
Kapton Tape is a high-temperature resistant adhesive tape known for excellent insulation and chemical resistance. Ideal for electronics, PCB masking, powder coating, and 3D printing, it provides clean removal, durability, and reliable performance in demanding industrial applications.
₹ 102 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 12 mm |
| Tape Length | 33 m |
| Tape Thickness | 0.06 mm |
| Temperature Range | -40 to 280 C |
| Adhesive Type | Silicone |
| Dielectric Strength | 7 kV |
| Color | Brown |
| Backing Material | Polyimide Film |
| Adhesive Strength | High |
Minimum order quantity: 100 Roll
Kapton Tape is a high-temperature resistant adhesive tape known for excellent insulation and chemical resistance. Ideal for electronics, PCB masking, powder coating, and 3D printing, it provides clean removal, durability, and reliable performance in demanding industrial applications.
₹ 408 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 50 mm |
| Tape Length | 33 m |
| Tape Thickness | 0.06 mm |
| Temperature Range | -50 to 260 C |
| Adhesive Type | Silicone |
| Dielectric Strength | 7 kV |
Kapton Tape is a high-temperature resistant adhesive tape known for excellent insulation and chemical resistance. Ideal for electronics, PCB masking, powder coating, and 3D printing, it provides clean removal, durability, and reliable performance in demanding industrial applications.
₹ 220 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 24 mm |
| Tape Length | 33 m |
| Tape Thickness | 0.06 mm |
| Temperature Range | -50 to 260 C |
| Adhesive Type | Silicone |
| Dielectric Strength | 7 kV |
Kapton Tape is a high-temperature resistant adhesive tape known for excellent insulation and chemical resistance. Ideal for electronics, PCB masking, powder coating, and 3D printing, it provides clean removal, durability, and reliable performance in demanding industrial applications.
₹ 385 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 50 mm |
| Tape Length | 33 m |
| Tape Thickness | 0.06 mm |
| Temperature Range | -40 to 280 C |
| Adhesive Type | Silicone |
| Dielectric Strength | 7 kV |
Minimum order quantity: 50 Piece
Pankaj Arora (Proprietor)
Nippon Industries
Back Side First Floor, B-56, Najafgarh Road, New Krishna Park
New Delhi - 110018, Delhi, India