Manufacturer of a wide range of products which include nippon kapton tapes and polymide kapton tapes.
₹ 215 / ROLL Get Latest Price
| Tape Width | 0-20 mm |
| Tape Length | 30 m |
| Tape Thickness | 0.06 mm |
| Temperature Range | -40 to 280 C |
| Adhesive Type | Silicone |
| Dielectric Strength | 7 kV |
| Brand | NIPPON |
| Color | LIGHT BROWN |
| Backing Material | KAPTON |
| Adhesive Strength | Medium |
Minimum order quantity: 100 ROLL
₹ 215 / ROLL Get Latest Price
| Tape Width | 0-20 mm |
| Tape Length | 30 m |
| Tape Thickness | 0.06 mm |
| Tape Type | Adhesive |
| Temperature Range | -40 to 280 C |
| Adhesive Type | Silicone |
| Dielectric Strength | 7 kV |
| Brand | NIPPON |
| Color | LIGHT BROWN |
| Backing Material | KAPTON |
| Adhesive Strength | Medium |
Minimum order quantity: 100 ROLL
Pankaj Arora (Proprietor)
Nippon Industries
Back Side First Floor, B-56, Najafgarh Road, New Krishna Park
New Delhi - 110018, Delhi, India