Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer printed paper tapes, kraft paper tape, double sided tissue tapes, water activated kraft paper tapes, nippon customised printed paper tape and nippon kraft paper tapes.
₹ 105 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 40 mm |
| Tape Length | 50 m |
| Brand | NIPPON |
| Backing Material | PAPER |
| Color | BROWN |
| Usage/Feature | - USED FOR ECOFREINDLY PACKAGING |
| Tape Type | Adhesive |
Minimum order quantity: 500 Roll
Kraft paper tape can be customised or printed with logos, branding, handling instructions, or other messages. It allows businesses to enhance their packaging presentation and promotes brand identity.
₹ 65 / Roll Get Latest Price
| Tape Length | 40 m |
| Backing Material | KRAFT PAPER |
| Color | BROWN |
| Brand | NIPPON |
| Adhesive Type | HOTMELT ADHESIVE |
Minimum order quantity: 100 Roll
Kraft paper tape can be customised or printed with logos, branding, handling instructions, or other messages. It allows businesses to enhance their packaging presentation and promotes brand identity.
₹ 195 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 100 mm |
| Width | 72 mm (3 inch) |
| Tape Length | 100 m |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Tissue |
| Applications | Gift Packing, Label Stock, Splicing, Printing, Stationery, Foam Bonding, Decoration, Lamination |
| Adhesive Strength | Medium Tack |
₹ 50 / ROLL Get Latest Price
| Tape Width | 41-60 mm |
| Tape Type | Adhesive |
| Tape Length | 50 m |
| Brand | NIPPON |
| Backing Material | KRAFT PAPER |
Minimum order quantity: 500 ROLL
Water activated paper tape has a dry adhesive on one side, which is activated by applying water. It is made from natural and renewable kraft paper, which is biodegradable and recyclable.
₹ 65 / ROLL Get Latest Price
| Tape Width | 41- 60 mm |
| Tape Length | 50 m |
| Backing Material | KRAFT PAPER |
| Color | BROWN |
| Brand | NIPPON |
| Tape Type | Adhesive |
| Adhesive Type | HOT-MELT |
Minimum order quantity: 1500 ROLL
Kraft paper tape can be customised or printed with logos, branding, handling instructions, or other messages. It allows businesses to enhance their packaging presentation and promotes brand identity.
₹ 35 / ROLL Get Latest Price
| Tape Width | 60 mm |
| Tape Length | 50 m |
| Backing Material | KRAFT PAPER |
| Color | BROWN |
| Brand | NIPPON |
| MOQ | 200 ROLLS |
| Tape Type | Adhesive |
Minimum order quantity: 500 ROLL
Kraft paper tape can be customised or printed with logos, branding, handling instructions, or other messages. It allows businesses to enhance their packaging presentation and promotes brand identity.
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 60 mm |
| Tape Length | 50 m |
| Backing Material | KRAFT PAPER |
| Color | BROWN |
| Brand | NIPPON |
| Tape Type | Adhesive |
Minimum order quantity: 500 Piece
Water activated paper tape has a dry adhesive on one side, which is activated by applying water. It is made from natural and renewable kraft paper, which is biodegradable and recyclable.
₹ 50 / ROLL Get Latest Price
| Tape Width | 40 mm |
| Tape Length | 50 m |
| Tape Type | Adhesive |
| Brand | NIPPON |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 ROLL
Water activated paper tape has a dry adhesive on one side, which is activated by applying water. It is made from natural and renewable kraft paper, which is biodegradable and recyclable.
₹ 50 / ROLL Get Latest Price
| Tape Width | 60 mm |
| Tape Length | 50 m |
| Tape Type | Adhesive |
| Color | BROWN |
| Backing Material | REINFORCED PAPER TAPE |
| Brand | NIPPON |
Minimum order quantity: 500 ROLL
Reinforcement paper tape is often reinforced with fibreglass threads to enhance its strength and coated with water based adhesive on one side. The reinforcement provides added durability and ensures that tape remains intact.
₹ 50 / ROLL Get Latest Price
| Tape Width | 41-60 mm |
| Tape Length | 50 m |
| Brand | NIPPON |
| Color | BROWN |
| Backing Material | KRAFT PAPER |
| Tape Type | Adhesive |
| Usage/Feature | -- FOR LIGHT TO MEDIUM PACKAGING |
Minimum order quantity: 500 ROLL
Water activated paper tape has a dry adhesive on one side, which is activated by applying water. It is made from natural and renewable kraft paper, which is biodegradable and recyclable.
Pankaj Arora (Proprietor)
Nippon Industries
Back Side First Floor, B-56, Najafgarh Road, New Krishna Park
New Delhi - 110018, Delhi, India