We are a leading Manufacturer of pressure sensitive tapes, pressure sensitive tape for bonding, nippon splicing tapes, nippon bonding tape, self adhesive tapes and printed self adhesive tapes from New Delhi, India.
₹ 35 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 41-60 mm |
| Tape Length | 50 m |
| Backing Material | BOPP/TISSUE/LLDPE/FOAM |
| Brand | NIPPON |
Minimum order quantity: 720 Roll
₹ 300 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | >60 mm |
| Tape Length | 50 m |
| Color | MULTI OPTIONS AVAILABLE |
| Backing Material | TISSUE |
| Brand | NIPPON |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 72 / ROLL Get Latest Price
| Tape Width | 21-40 mm |
| Tape Length | 50 m |
| Backing Material | TISSUE // FOAM // POLYESTER // ACRYLIC |
| Packaging Type | ROLLS |
| Color | WHITE |
Minimum order quantity: 500 ROLL
₹ 65 / ROLL Get Latest Price
| Tape Width | 40 mm |
| Tape Length | 50 m |
| Backing Material | TISSUE // POLYESTER // FOAM |
| Color | WHITE,BLUE,GREEN |
| Brand | NIPPON |
| MOQ | 50 ROLLS |
| Tape Type | Adhesive |
Minimum order quantity: 1 ROLL
Bonding Tape is a combination of polythylene film and cloth scrim backed with rubber adhesive.The reinforced adhesives ensures long lasting hold.
Pankaj Arora (Proprietor)
Nippon Industries
Back Side First Floor, B-56, Najafgarh Road, New Krishna Park
New Delhi - 110018, Delhi, India