We are a leading Manufacturer of heat resistance polymide tape and polyimide tape roll from New Delhi, India.
₹ 215 / ROLL Get Latest Price
| Tape Width | 0-20 mm |
| Tape Length | 30 m |
| Tape Thickness | 0.06 mm |
| Tape Type | Adhesive |
| Temperature Range | -40 to 280 C |
| Adhesive Type | Silicone |
| Dielectric Strength | 7 kV |
| Brand | NIPPON |
| Color | LIGHT BROWN |
| Backing Material | KAPTON |
| Adhesive Strength | Medium |
Minimum order quantity: 100 ROLL
₹ 250 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 24 mm |
| Tape Length | 33 m |
| Tape Thickness | 0.06 mm |
| Temperature Range | -40 to 280 C |
| Adhesive Type | Silicone |
| Dielectric Strength | 7 kV |
| Type | Single Sided |
| Usage | Electrical Insulation |
| Brand | Nippon |
| Color | Yellow |
| Backing Material | Polyimide Film |
| Adhesive Strength | Medium |
| Temperature Resistance | 280 Degree C |
| Packaging Type | Roll |
| Width | 2 Inch |
| Length | 33 Meter |
Kapton Polyimide film (PI film) provides high degree of resistance to chemicals and excellent outgasing properties in high vacuum environments. Usage section of the tapes are: wrapping electromagnetic wire and high temperature cable, H-class insulation in Motor, transformer, capacitor backing materials of pressure-sensitive adhesive tape, polyimide tube.
Pankaj Arora (Proprietor)
Nippon Industries
Back Side First Floor, B-56, Najafgarh Road, New Krishna Park
New Delhi - 110018, Delhi, India